Az emberi létezés egyik legösszetettebb és leglenyűgözőbb területe a személyiség. Olyan, mint egy mozaik, aminek egyes részei a viselkedés, a gondolkodás, az érzelmek. Érdemes személyiség modell segítségével elemezni mindezeket, így a viselkedésre és magatartásra is figyelmet fordítani.

A mozaik elemei szorosan összefonódnak, egyedi mintázatot alkotnak, ezáltal különböző mindenki. Fontos, hogy minél nagyobb figyelem jusson az önismeretre, hiszen így egyszerűbbé válhat mások megismerése és megértése is. Nincs ez másként a viselkedéseket tekintve sem.

Milyen szerepe van a viselkedésnek és a magatartásnak, hogyan hatnak egymásra az emberek?

A viselkedés kívülről megfigyelhető, a személyiség külső megnyilvánulása. A környezetre való reagálást, az önkifejezést, a másokkal való kapcsolatba lépés módját tükrözi. A magatartás pedig a viselkedés specifikus formája, a társadalmi normákhoz és elvárásokhoz való igazodást jelenti.

A viselkedés lehet tudatos vagy tudattalan, és számos tényező befolyásolja, mint például a környezet, a személyes tapasztalatok. Vannak velünk született viselkedési minták, mint például az ösztönök. A magatartásnak fontos szerepe van a társadalmi életben, hiszen segíthet a beilleszkedésben, a konfliktusok kezelésében. A jó magatartás tiszteletteljes, empatikus és felelősségteljes viselkedés.

A viselkedés és a személyiség kapcsolata:

A viselkedés a személyiség tükre, hiszen megmutatja miben hiszünk, hogyan érezzük magunkat. A pozitív viselkedés megerősítheti a pozitív személyiségvonásokat, a negatív pedig előnytelen hatást gyakorolhat az önértékelésre.

A gondolkodás és az érzelmek:

A személyiség belső, nem megfigyelhető megnyilvánulásai. A gondolkodás a kognitív folyamatok összessége, az érzelmek a belső állapotaink, amelyek befolyásolják a gondolkodást, a viselkedést. Az érzelmi intelligencia segít felismerni, megérteni, kezelni az érzelmeket, ezáltal javíthatóak a kapcsolatok, valamint a mentális egészség is.

Fordítson minél nagyobb figyelmet a magatartásra, a viselkedésre, hiszen ez hatással van a gyermekek fejlődésére is! A családban, a munkahelyen és máshol is nagy előnyére válhat, ha mindezekkel foglalkozik. Számos hasznos információhoz juthat hozzá Szabó Margit weboldalán a személyiség modellről a www.szmszm.hu címen. Ha kérdése merül fel, írjon a margitszabo559@gmail.com e-mail címre!